Logo - www-parentium.eu

U Trstu obnovljena polemika o Bazovici

Spomenik žrtvama fojbi u Bazovici poprište je živopisnog političkog folklora
21.02.2010. (Izvor:Glas Istre - Link )

Unatoč tomu što je dan sjećanja na žrtve fojbi i istarski egzodus iza nas, u Trstu se polemika o interpretaciji povijesti nastavlja. I ove smo godine izvijestili o svečanosti koja je održana pred nacionalnim spomenikom u Bazovici, odnosno pred betonskom pločom koja zatvara otvor ponora koji je za veći dio Tršćana postao simbol stradanja iz svibnja 1945., kada je jugoslavenska vojska ušla u grad i upravljala njime 40 dana.

Veći dio Tršćana vjeruje da fojba u Bazovici čuva posmrtne ostatke više od 2.000 Talijana, vojnika, pripadnika financijske policije i civila. No u krugu tršćanske ljevice, između povjesničara - bivših članova stare Komunističke partije, a i među pripadnicima slovenske manjine, odnosno u krugu određenih manjinskih izuzetno utjecajnih udruženja, javno se opovrgava podatak da jama čuva tijela više od 2.000 ubijenih osoba. Oni tvrde da su saveznici 1945. iz dna ponora izvukli tek 20-ak tijela.

Na službenoj web-stranici tog nacionalnog spomenika piše da je procjena o broju žrtava načinjena sistemom mjerenja dubine prije i poslije "masovnih pokolja" na rubu ponora: između prvobitne dubine ponora i one koja je izmjerena nakon što je završeno razdoblje "jugoslavenskog terora" utvrđena je razlika od 30-ak metara pa je nakon izračuna volumena ustanovljeno da bi ondje mogla biti tijela više od 2.000 osoba.

Razlika između 20 i 2.000 žrtava ogromna je pa je, normalno, pitanje brojki ujedno i pitanje interpretacije povijesnih događaja. Sredinom tjedna član tršćanskog gradskog vijeća i pripadnik stranke komunističke obnove Iztok Furlanič vratio se na pitanje što i koga čuva ta fojba te obnovio polemiku. Tijekom rasprave o prijedlogu gradskog proračuna taj je vijećnik podnio amandman u kojem traži da se iz gradskog budžeta izdvoji milijun i pedeset tisuća eura za otvaranje fojbe u Bazovici i izvlačenje ljudskih ostataka s dna ponora ne bi li se konačno ustanovilo što ona čuva.

"Nacionalni dan sjećanja na fojbe i istarski egzodus postao je dan fašističke propagande koja nema veze s poviješću pa sam zato ponudio taj amandman ne bismo li konačno ustanovili što je istina, a što laž. Zamislite, novinar i publicist Arrigo Petacco došao je dotle da je u jednoj emisiji na državnoj televiziji RAI 1 ustvrdio da je nacistički konclogor Rižarne sv. Sabe u Trstu povijesni falsifikat, koji je izmišljen ad hoc da bi se pokrila tragedija žrtava fojbi. Ja to ne mogu prihvatiti", rekao je Furlanič.

Njegova inicijativa našla se na svim lokalnim medijima, u gradskom vijeću došlo je do oštrog sukoba između ljevice i desnice, ali malo je vjerojatno da će se nešto konkretno poduzeti. Povijest će ostati i dalje predmet političke špekulacije i izvor laži i ideološkog otrova. (E. VELAN)