Logo - www-parentium.eu

Sutra predstavljanje knjige ”Biblioterapija i poetska terapija - priručnik za početnike”

24.10.2011. (12:39)

U Dječjem odjelu Gradske knjižnice u Poreču, Trg Marafor 4, sutra će (utorak, 24. listopada) biti predstavljena knjiga Ivane Bašić "Biblioterapija i poetska terapija - priručnik za početnike”.

Autorica će ujedno biti i gošća na predstavljanju knjige koje započinje u 12 sati.

Što je biblioterapija?

To je prije svega terapija čitanjem ili slušanjem teksta. Biblioterapija se prvi put pojavila 30-tih godina prošlog stoljeća. Nakon Drugog svjetskog rata postala je prihvaćena u psihologiji i psihijatriji, a svoju je znanstvenu potvrdu dobila kad su istraživanja pokazala kako su se vojnici koji su u bolnicama, u slobodno vrijeme, čitali knjige brže oporavljali od onih koji nisu čitali.

Nakon pročitanoga vrlo često se traži povratna informacija od čitatelja, pa su literarni tekstovi danas vrlo korisni kao sredstvo za poticanje emocionalnog izražavanja, smanjenje emocionalne napetosti te kao sredstvo razvijanja antistresnih mehanizama.

Čitanje je ljekovito i može se primjenjivati kao sredstvo za smanjenje emocionalne napetosti, poticanje emocionalnog izražaja i razvijanje osobnosti. Vjerojatno ni sami nismo svjesni koliko nam je čitanje pomoglo u određenom trenutku.

Poznata je misao kako je knjiga naš najbolji prijatelj, a biblioterapija nas uči kako je čitanje svojevrstan lijek za tijelo i dušu koji se slobodno dijeli i kojem vijek trajanja nije ograničen.

Predavanje obuhvaća  teme:
- Biblioterapija - povijesni pregled i razvoj područja
- Ciljevi biblioterapije i poetske terapije (tri tipa biblioterapije)
- Veza između psihologije i poetske terapije
- Najpoznatije metode poetske terapije
- Poetska terapija u nastavi književnosti

Predavač: mr.sc. Ivana Bašić, profesorica književnosti, autorica prvog priručnika za biblioterapiju i poetsku terapiju (u izdanju Balans centra) i dugogodišnja ravnateljica Pedagoškog učilišta, ustanove za permanentno usavršavanje nastavnika.

Riječ autorice iz uvoda knjige „Biblioterapija i poetska terapija - priručnik za početnike"

„U komunikaciji vidim najveću vrijednost svog života, a u književnosti put kojim postupno i sigurno dolazimo jedni do drugih, zadržavajući nepovredivi prostor privatnosti koji želimo za sebe sačuvati. Iskazivanje osjećaja sakrivenih iza metafora jedan je od najjednostavnijih načina da se čovjek poveže s cjelinom i da taj odnos održava. Moja je velika želja da poetsku terapiju prepoznaju početnici i stručnjaci koji se bave podučavanjem, socijalnim radom, zdravljem ljudi i prevencijom bolesti. Želim da knjigu prepoznaju informatičari i knjižničari koji u svojim ustavama i organizacijama mogu razvijati sustave koji će poetskim terapeutima biti od pomoći u njihovom radu, a korisnicima nuditi važnu bazu informacija i uvida u biblioterapeutske sažetke. Također se nadam da će nam ova knjiga omogućiti da se kao stručnjaci u svojim područjima susretnemo onako kako se susrećem svaki dan sa svojim učenicima, u radosti čitanja, tumačenja i razgovora. Sve je to dio jedne nestale kulture dijaloga koju želim obnoviti u duhu najblistavijih humanističkih ideja, u duhu idealizma nekih prošlih razdoblja u kojima je povjerenje u prču i njezino značenje za pojedinca i zajednicu bilo neupitno." (mr. sc. Ivana Bašić)