Već se gotovo deset godina u hrvatske učionice pokušava na razne načine uvesti program zdravstvenog odgoja koji u sebi sadržava i seksualni odgoj, a s istom je nakanom u svoj mandat krenuo i novi ministar obrazovanja Željko Jovanović. On je najavio da će u roku od šest mjeseci krenuti u reformu školstva, a među prvim promjenama jest upravo uvođenje novog školskog predmeta pod nazivom zdravstveni (spolni) odgoj.
GROZD ili Forum?
Ovaj je predmet bio korak do uvođenja u redovnu školsku satnicu za vrijeme ministra Dragana Primorca kada su programe napisale dvije nevladine udruge - GROZD (Glas roditelja za djecu) i Forum za slobodu odgoja, a koji su se početkom 2008. godine eksperimentalno odvijali u šest srednjih i devet osnovnih škola.
Gospodarska škola u Bujama bila je jedna njih, a tijekom 12 školskih sati, osim o seksualnosti, raspravljalo se i o problemu nasilja, toleranciji, komunikaciji, prevenciji ovisnosti, poremećajima u prehrani i sličnim temama. Upravo je seksualni odgoj bio najposjećeniji, dok se na ostalim satima broj učenika osipao budući da predmet nije bio obavezan.
No, zbog bure koja se u javnosti podigla oko toga kakav seksualni odgoj trebaju mladi - konzervativni GROZD-ov s negativnim stavom prema homoseksualnosti i propagiranjem apstinencije prije braka ili pak liberalniji udruge Forum za slobodu odgoja - čitav je skupi projekt neslavno završio. Četiri godine kasnije u školi žale što zdravstveni odgoj nije zaživio jer smatraju da je ovaj predmet itekako potreban.
- Pitanje je treba li ga provoditi u kontinuitetu tijekom svih godina, ali svakako zdravstveni odgoj ima smisla u prvim razredima srednje škole. Učenici trebaju relevantne informacije o seksualnom odgoju jer mnogi nemaju slobodu komunikacije s roditeljima, stoga je zdravstveni odgoj nužno potrebno što prije uvesti, kazao je ravnatelj Gospodarske škole Milivoj Gospić.
Prepušteni sami sebi
Nakon što su 2005. godine u Strukovnoj školi u Puli imali baby boom, čak osam maloljetničkih trudnoća, pedagoginja Ljiljana Meščić Blažević i psihologinja Davorka Glavina Stanković same su zasukale rukave i krenule u stvaranje programa seksualne edukacije.
- Prema istraživanju koje smo tada proveli pokazalo se da adolescenti imaju nisku razinu znanja o spolnosti. Podaci su bili poražavajući, više od polovice dječaka nije ni znalo što je menstrualni ciklus ni kako se računaju plodni dani, nisu imali bazičnu sliku o seksualnosti, a velika većina vrlo rano stupa u spolne odnose. To je bio osnovni motiv uvođenja ovakvog programa, kazala je pedagoginja Meščić Blažević.
Pulska Strukovna škola zasad je jedina u Hrvatskoj koja provodi seksualnu edukaciju. Projekt petu godinu zaredom financira Grad Pula, a iako postoji interes i drugih pulskih škola da preuzmu program, gradske vlasti novca za širenje ove inicijative nemaju!
Da zdravstveni odgoj hitno treba uvesti u škole smatra Teodora Beletić, sociologinja i profesorica u Gimnaziji u Puli.
- Mi se možemo i dalje praviti da su djeca anđeli, da se to njih ne tiče, ali istina je da je seks jedna od temeljnih ljudskih potreba, no u našem društvu seksualnost je još uvijek tabu-tema. Kao društvo se ponašamo neodgovorno jer djeci ne pružamo adekvatne informacije o seksualnosti, ali i o zdravlju općenito. Zdravstveni odgoj je preduvjet kvaliteti života i više se oko njega ne bi smjela lomiti koplja, kazala je Beletić.
Jedno je sigurno: ukoliko seksualni odgoj i dalje bude kamen spoticanja koji će ponovno odgoditi uvođenje zdravstvenog odgoja, u nedostatku pravih informacija učenici će o seksualnosti i dalje najviše "učiti" s interneta, fejsbuka, filmova ili od vršnjaka s često katastrofalnim posljedicama za njihovo zdravlje i život. (Piše Maša JERIN)