Logo - www-parentium.eu

U Zdravom gradu održana promocija knjige ”Debljina kod djece - problem i izazov”

26.05.2012. (13:21)

Zdravi grad Poreč je u četvrtak 24. svibnja povodom Nacionalnog dana zdravih gradova i Europskog dana borbe protiv pretilosti organizirao promociju knjige "Debljina kod djece- problem i izazov" kojoj su prisustvovali stručni suradnici Zdravog grada Poreč, roditelji osnovnoškolske djece, učiteljice razredne nastave, profesori kineziologije i zainteresirani građani.

Promociju je otvorila koordinatorica Zdravog grada Poreč Nataša Basanić Čuš koja je ukazala na još jedan ozbiljan i u znanstvenim krugovima dokazan rizik za odrastanje djece i mladih, a to je pretilost. Istaknula je da stručnjaci Zdravog grada Poreč nastoje pronaći i ponuditi putove za zdraviji i kvalitetniji život svih građana Poreča, naročito za djecu i mlade te je od iznimne važnosti da se roditelji informiraju i o problemu debljine jer bez roditeljske podrške se djeca teško mogu oduprijeti ovom problemu.

Liječnik i stručni suradnik Zdravog grada Poreč dr. Nino Basanić je ukazao na opasnost debljine na zdravstveni sustav koji je posebno osjetljiv u dječjoj dobi, a da je prevencija debljine nužna već u ranoj dobi kako bi se spriječio nastanak pretilosti u odrasloj dobi.

Dr. Basanić je govorio o fizičkim i funkcionalnim teškoćama s kojima se pretilo dijete susreće, a isto tako istaknuo da na psihološkom planu pretila se djeca izoliraju iz društva i sklona su depresivnim ponašanjima. Također je ukazao i na sve češće bolesti koje pogađaju djecu s prekomjernom tjelesnom težinom, a to su visoki krvni tlak i dijabetes koji se mogu spriječiti ispravnim načinom prehrane.

Nakon izlaganja dr. Basanića, knjigu je predstavila autorica, psihologinja Marijana Rajčević Kazalac.

Cilj joj je ponuditi roditeljima savjete kako se uhvatiti u koštac sa lošim prehrambenim navikama u obitelji i tako poboljšati zdravlje svojih malih i velikih ukućana. Knjiga se sastoji od nekoliko kvalitativno različitih dijelova; prvi dio govori općenito o debljini kao bolesti te na koji način dolazi do debljanja, zatim se u knjizi govori o psihološkim efektima koje debljina ima na dijete gdje istraživanja pokazuju da su pretila djeca sklona stigmatiziranju od strane vršnjaka, depresivnija su, nezadovoljnija vlastitim tijelom te su niskog samopoštovanja. Drugi dio knjige sastoji se od prikaza načina prevencije debljine kod djece počevši od učenja zdravih prehrambenih navika (zajutrak, međuobroci, energetske potrebe), preko karakteristika pojedinih obitelji i njihovog odnosa prema hrani (neke obitelji jedu da bi živjele, a neke obitelji žive da bi jele), pa do isticanja iznimne važnosti fizičke aktivnosti za prevenciju debljine.

Treći dio knjige sastoji se od savjeta na temu kako pomoći djetetu s prekomjernom tjelesnom težinom. Djeci se ne ograničavaju kalorijske vrijednosti jer ona još rastu i razvijaju se, nego se samo sugerira konzumacija više voća, povrća, mliječnih proizvoda te integralnih žitarica, a inzistira se na izbacivanju slatkih, gaziranih pića, masnih i slatkih namirnica.

Zdravi grad Poreč se problemima s prekomjernom tjelesnom težinom bavi od 2009. godine te u svom stručnom timu uz liječnika i dvije psihologinje ima i profesora kineziologije i nutricionista.

Cilj rada stručnog tima je u tome da djeca u djetinjstvu nauče životne vještine koje će im pomoći da postanu i ostanu produktivni i zdravi ljudi.

Mi, odrasli, djeci šaljemo poruke. Želimo im da budu zdrava, paze na težinu i da budu aktivna, samo što im za to ne pružamo dobar primjer.

Potrudimo se, stoga, promijeniti to, jer nam zdravlje naše djece ipak treba biti najvažniji interes.

Ukoliko želite svoj primjerak knjige, dođite po njega u Zdravi grad Poreč.

(Marijana Rajčević Kazalac/parentium)