Logo - www-parentium.eu

Unošenje bilja i biljnih proizvoda u pogranično područje RH

06.08.2013. (16:21)

Imajući u vidu da se policija, a posebno granična policija, prilikom provođenja nadzora državne granice, odnosno svojih policijskih ovlasti, susreće s građanima koji nisu u potpunosti upoznati s propisima, uglavnom iz nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, odnosno fitosanitarne inspekcije, o načinu unošenja bilja i biljnih proizvoda u pogranično područje Republike Hrvatske, osobito uz državnu granicu s Bosnom i Hercegovinom, u interesu javnosti, odnosno građana, obavještavamo sve zainteresirane o uvjetima i načinu unošenja određenog bilja i biljnih proizvoda u pogranično područje Republike Hrvatske, odnosno o primjeni odredbi Pravilnika o uvjetima i načinu unošenja određenog bilja i biljnih proizvoda iz susjednih trećih zemalja u pogranično područje Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 81/13), koji je na snazi od 01. srpnja 2013. godine.

Ukratko, prema Zakonu o biljnom zdravstvu (Narodne novine, br. 75/05 i 55/11), zabranjeno je unošenje u Republiku Hrvatsku (Europsku uniju) pojedinih vrsta bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz nekih trećih zemalja.

Ovim Zakonom propisano je i da određeno bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti koji se unose iz trećih zemalja podliježu obveznom fitosanitarnom pregledu pri unošenju u Republiku Hrvatsku (Europsku uniju), koji obavlja fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede na mjestima ulaska (ulaznim graničnim prijelazima).

Istim je Zakonom propisano da ministar nadležan za poslove poljoprivrede može iznimno, uz određene uvjete, propisati odstupanja od zabrane unosa ili obveznog fitosanitarnog pregleda, ako su se bilje i biljni proizvodi koji se unose rabili u pograničnom području susjedne zemlje, a namjeravaju se upotrebljavati na obližnjim lokacijama u pograničnom području Republike Hrvatske, ako pritom ne postoji opasnost od širenja karantenskih i drugih organizama štetnih za bilje. Na temelju zakonskih ovlasti, ministar poljoprivrede donio je Pravilnik o uvjetima i načinu unošenja određenog bilja i biljnih proizvoda iz susjednih trećih zemalja u pogranično područje Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 81/13), u daljnjem tekstu: Pravilnik, koji je stupio na snagu 1. srpnja 2013., na dan pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. Pravilnikom su propisani posebni uvjeti uz koje se određeno bilje može unositi u pogranično područje RH bez fitosanitarnog pregleda. Odredbe Pravilnika usklađene su s općim fitosanitarnim načelima koja se ugrađuju u bilateralne sporazume što se sklapaju sa susjednim trećim zemljama radi reguliranja pograničnog prometa.

Prema fitosanitarnim kriterijima, bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti razvrstavaju se u pogledu mogućnosti i uvjeta unošenja u RH (EU) u četiri skupine:

Skupina A – Zabranjeno unošenje

Bilje koje je zabranjeno unositi u RH (EU) iz susjednih trećih zemalja (čl. 5. Pravilnika):

Skupina B – Unošenje uz fitosanitarni pregled

Bilje za koje je obvezan fitosanitarni pregled i koje se može unositi u RH (EU) samo preko mjesta ulaska određenih za unošenje takvoga bilja (čl. 6. Pravilnika):

Mjesta ulaska (ulazni granični prijelazi) na granici sa susjednim trećim zemljama određeni za unošenje bilja koje podliježe fitosanitarnom pregledu su Stara Gradiška (Bosna i Hercegovina), Nova Sela (Bosna i Hercegovina), Karasovići (Crna Gora) i Bajakovo (Srbija).

Skupina C – Unošenje u pogranično područje uz posebne uvjete (povlasticu)

Bilje koje se može unositi u pogranično područje RH uz posebne uvjete propisane Pravilnikom – uz povlasticu (Prilog 1. Pravilnika):

Bilje iz Skupine C, kad ga u pogranično područje RH unosi korisnik prava u skladu s Pravilnikom, ne podliježe fitosanitarnom pregledu pri unošenju. Korisnik prava može bilje iz Skupine C unositi preko graničnih prijelaza i preko prijelaznih mjesta koja su međunarodnim ugovorima ili hrvatskim propisom određeni za pogranični promet. Bilje iz Skupine C, ako se unosi u skladu s ostalim posebnim uvjetima, ne mora se unositi preko mjesta ulaska na kojima djeluje fitosanitarna inspekcija. Bilje iz Skupine C smiju unositi samo korisnici prava koji posjeduju rješenje Ministarstva poljoprivrede kojim se odobrava unošenje toga bilja (= odobrenje).

Zahtjev za izdavanje ovoga odobrenja korisnici prava mogu podnijeti pisanim putem na adresu:

Ministarstvo poljoprivrede, Uprava kvalitete hrane i fitosanitarne politike, Sektor fitosanitarne politike

10000 Zagreb, Ulica grada Vukovara 78

Dodatne informacije vezane uz podnošenje zahtjeva i izdavanje odobrenja mogu se dobiti na telefone Ministarstva poljoprivrede: 

01 610 6690, 01 610 9514 i 01 610 9390.

Bilje iz skupine C SMIJU koristiti samo korisnici prava koji su ga unijeli u RH. Bilje iz Skupine C uneseno u pogranično područje RH u skladu s posebnim uvjetima NIJE DOPUŠTENO stavljati na tržište RH (čl. 10. Pravilnika). PRAVO UNOŠENJA U POGRANIČNO PODRUČJE RH UZ POSEBNE UVJETE ODNOSI SE SAMO NA BILJE I BILJNE PROIZVODE NAMIJENJENE ZA VLASTITE POTREBE (čl. 9. st. 2. Pravilnika).

REDOVNI POSTUPAK NA GRANIČNOM PRIJELAZU

Prije svakog unošenja bilja iz Skupine C korisnik prava obvezan je u evidencijski list za bilje upisati vrstu i jednokratnu količinu bilja koju tom prilikom namjerava unijeti u pogranično područje RH. Evidencijski list za bilje izdaje Ministarstvo poljoprivrede i dostavlja ga korisniku prava zajedno s odobrenjem. Prilikom svakog unošenja bilja iz Skupine C korisnik prava obvezan je ovlaštenom graničnom službeniku RH:

Ovlašteni granični službenik RH potvrđuje svojim potpisom i otiskom službenog pečata u evidencijskom listu jednokratno unošenje određene količine bilja iz Skupine C.

Evidencijski granični list potvrđuju:

Skupina D – Slobodno unošenje

Bilje koje bez fitosanitarnog pregleda i drugih fitosanitarnih ograničenja može unositi u RH (EU) svaki građanin RH ili strani državljanin (čl. 7. Pravilnika):