Logo - www-parentium.eu

U Galeriji Konobon predstavljen udžbenik prof. Maje Ružić Baf i prof. Vladimira Šimovića

Sa promocije udžbenika u Galeriji Konobon
03.10.2013. (20:04)

U galerijskom prostoru Konobon uz jamu Baredine krajem kolovoza javnosti je predstavljen sveučilišni udžbenik "Suvremeni informacijski sustavi" koautora profesora Vladimira Šimovića i profesorice Maje Ružić-Baf.

Promociji su osim autora prisustvovali urednica i recenzentica prof. Jadranka Lasić-Lazić, recenzent prof. Predrag Zarevski, brojni gosti i uzvanici iz županije i okolnih općina te profesori sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Zagrebu.

Uz kroštule, kolače, kruh ispod čripnje, fritule, domaći pršut i autohtona vina ugostio ih je vlasnik galerije Silvio Legović.

Prisutne je na početku promocije pozdravila zamjenica župana Istarske županije Viviana Benussi. -Zahvaljujem na pozivu na svečanost predstavljanja udžbenika koji će zasigurno biti značajan za daljnje stjecanje teorijskog i praktičnog znanja, rekla je Benussi, izrazivši nadu da će Županija i Sveučilište i nadalje surađivati, jer smatra kako je informatičko opismenjavanje važno ne samo za sveučilištarce, nego i za sve ostale građane županije.

-Živimo u vremenima brzog tehnološkog napretka, a iz iskustva mogu reći kako su informacijska znanja izuzetno važna za racionalizaciju i organizaciju poslovanja javnih službi, naročito nama u regionalnoj administraciji, jer nam omogućavaju znatno veću efikasnost u radu.

-Već sam 51 godinu u Istri, ali još nikad nisam bio u ovako zanimljivom ambijentu, rekao je profesor Predrag Zarevski, recenzent udžbenika "Suvremeni informacijski sustavi" na početku svojeg osvrta, istaknuvši kako su promocije divna stvar, a razlog okupljanja u Konobonu jako ozbiljan i lijep.

Nakon čitanja dijelova recenzija kolega sa Ekonomskog fakulteta u Subotici, prof. Dušana Bobere i prof. Pere Tumbasa koji nisu mogli prisustvovati promociji, profesor Zarevski kratko se osvrnuo na sadržaj, odnosno 218 stranica udžbenika, 22 slike, 11 grafova i 32 tablice koje sadrži. -Na ono što su kolege rekle i napisale u svojim recenzijama mogu još samo kratko dodati kako su izvori vrlo recentni, što je naročito važno sa stanovišta studenata i onih koji već rade u struci, a udžbenik će im biti dopunski izvor informacija koje više ne moraju sa mukom tražiti. Radi se o monografiji-udžbeniku koji je vrlo vrijedno znanstveno djelo. Monografija je to po recentnosti materije sa znanstvenog stanovišta, a udžbenik po zauzetom znanstvenom stavu autora sa nastavnog, rekao je prof. Zarevski, urednik Suvremene psihologije, jednog od vodećih znanstvenih časopisa u državi i regiji.

-Kao što je kolega prof. Petar Tumbas rekao, dovoljan je pogled na biografije autora da bi se shvatilo kako oboje imaju legitimitet napisati monografiju odnosno udžbenik, jer predmetni rad ne može objaviti netko tko već ranije nije objavio rad u svome području. Činjenica da oboje autora godinama poznajem nije utjecala na moj kritički stav. Smatram ih idealnim spojem vrhunca i uzleta znanstvene karijere, a možda su važne i spolne razlike. Mi, muški se volimo malo zaigrati pa nas žene vrate na pravi put, zaključio je prof. Zarevski uz opasku da su knjige koje je pisao u koautorstvu sa ženama ispadale bolje nego one koje je pisao samostalno.

Urednica i recenzentica prof. Jadranka Lasić-Lazić istaknula je kako se radi o udžbeniku pisanom za sve, koji pokriva tehnologiju koju danas svi trebaju poznavati.

-Dok smo ulazili u ovaj prostor, prošli smo pokraj ogromnih traktora koji predstavljaju fizički snažnu tehnologiju pred kojom se svi osjećaju slabašnima. Njome nije mogao baratati svatko, morali ste biti snažni da biste to mogli, a proizvodila je hranu, temeljni resurs toga vremena na kojem se ovaj kraj obogatio, rekla je prof. Lasić-Lazić.

-Danas je tu snažnu tehnologiju zamijenila ona koju svatko od nas nosi u svome džepu, i koju moramo poznavati. Iako nam se čini da njome, fizički sve manjom i manjom, lako možemo vladati, ona okuplja sve ono intelektualno što trebate "debelo" poznavati da biste se njenim korištenjem osjećali snažnima. Kao što je dožupanica Benussi rekla, pitanje informatičke pismenosti naših građana danas je vrlo važno. Zato mislim da ova knjiga nije samo za mlade, one koji su danas učenici a sutra će biti studenti, nego je pisana tako da je svi možemo koristiti. Doista mi je drago što sam bila urednica jedne takve knjige i čestitam autorima, zaključila je prof. Lasić-Lazić.

Koautor prof. Vladimir Šimović zahvalio je na nadahnutim i iskrenim riječima, naglasivši kako je intencija udžbenika pojasniti što su informacijski sustavi odnosno suvremeni informacijski sustav, pokazati trendove i izvore kako bi ih čitatelji mogli samostalno nastaviti pratiti putem weba, referentnih izvora i literature. -Nadamo se da će ih moći pratiti i studenti i laici, jer živimo u doba informacijsko-komunikacijske i tehnološke revolucije, sa sve većim naglaskom na komunikacijske. Radi se o udžbeniku u kojem pratimo prave izvore, a ne senzacionalizam, rekao je prof. Šimović dodavši kako informacija koja se u moderno doba ne iskomunicira – jednostavno ne postoji, jer je takav tempo života sa svim svojim prednostima i manama.

-Udžbenik je nastajao kroz dulji vremenski period na relaciji Pula-Zagreb-Kaštelir-Jadranovo i kroz četiri godišnja doba, rekla je koautorica prof. Maja Ružić-Baf te zahvalila svima koji su direktno ili indirektno pomogli u nastajanju udžbenika riječima: "Veliko hvala „čoviku vela srca“ Silviu Legoviću te djelatnicima jame Baredine i galerije Konobon, Đaninu Božiću, Ani Tomić, Adriani Pavković, Robiju Bertoši, Đaniju Ivanu Stojniću, Luciji Venier, Serđu i Luki. Hvala dragim roditeljima na beskrajnoj podršci, Niki na strpljenju i bezuvjetnoj ljubavi, teti i stricu na objedima i dragim prijateljima na razgovorima i kavama".

Osobna karta udžbenika:

Prisutne je pozdravila dožupanica Viviana Benussi
Prisutne je pozdravila dožupanica Viviana Benussi