Logo - www-parentium.eu

Arena modna kuća u Strasbourgu

16.04.2014. (13:55)

Radnici Arena Modne kuće Pula koji štrajkaju gotovo dva mjeseca, ovaj tjedan su na poziv europarlamentarca Marina Baldinija posjetili Europski parlament u Strasbourgu. Danas su u Europskom parlamentu prezentirali problem ove nekada jake tekstilne tvrtke koja je desetljećima bila gospodarski ponos i simbol Pule, Hrvatske, pa i bivše Jugoslavije. U Parlamentu je za taj dan najavljen dolazak 18 radnika Arene koji bi se zajedno s Baldinijem trebali susresti s predstavnicima EU komisije i europarlamentarcima. Njima će radnici predstaviti svoju tvrtku koju Puljani i dalje zovu "Arena trikotaža", te zbivanja koja su dovela do njena financijskog kraha.

- Pripremili smo prezentaciju koju ćemo iznijeti tijekom našeg posjeta Parlamentu. Ne očekujemo čuda, ali se barem nadamo će se naš glas čuti u Europi kad već u Gradu Puli nisu imali sluha za nas. Gradonačelnik Boris Miletić je puno toga obećavao, ali većina nas nije dobila nikakvu pomoć. Živimo u besparici već gotovo godinu dana, ali izgleda kao da nikoga u Gradu nije briga, kazao je jedan od povjerenika Sindikata Arene.

Zastupnik Marino Baldini poželio im je dobrodošlicu i objasnio kako je cilj ovog posjeta upoznavanje zaposlenika sa mogućnostima korištenja Europskog socijalnog fonda i Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji te će nastojati pronaći način da se pomogne radnicima Arena Modne kuće Pula.

Prezentaciji su prisustvovali i zastupnici u EP Tonino Picula (SDP), Nikola Vuljanić (Hrvatski laburisti), Ivana Maletić (HDZ), Andrej Plenković (HDZ) te Tanja Babić, predstavnica Hrvatskog sabora u Europskom parlamentu. Od zastupnika su dobili podršku te su ih uputili na mogućnosti daljnjeg djelovanja.

Oko 65 radnika Arene, koliko ih je ostalo u ovoj propaloj tvrtki, plaće nisu primili još od lipnja prošle godine, a samo su na početku štrajka primili plaću za siječanj. Nakon deset mjeseci života bez primanja, radnici i njihove obitelji pitaju se koliko još moraju čekati da trgovački sud u Rijeci pokrene stečaj kako bi mogli doći do bar dijela svojih potraživanja. Naime, pokrene li se čim prije službeno stečaj i imenuje stečajni upravitelj, radnici bi tim prije osigurali zakonsko pravo na bar tri minimalne plaće i minimalnu otpremninu.

- Mnogi od nas se nadaju da će tijekom sezone pronaći posao, ali ako budemo morali još čekati na odluku riječkog trgovačkog suda, izgubit ćemo i tu malu mogućnost. Mi više ovako ne možemo, neka institucije odrade svoj posao, ističu radnice Arene Modna kuća.

Odmah nakon stupanja u štrajk koji je započeo 21. veljače, radnici su pozvali nadležne institucije da ispitaju poslovanje ove tvrtke te kamo je nestao novac. Naime, u Areni je postojala interna štednja u iznosu od 5,8 milijuna kuna do kojih radnici i sadašnji umirovljenici ne mogu doći zbog blokade. Radnici su izdvajali novac i u kasu uzajamne pomoći, a danas su i ta sredstva nedostupna. Pitaju se i gdje je završio višemilijunski iznos od prodaje najatraktivnijih naših trgovina, od one na Kalelargi u centru Zadra te one u Puli do kazališta, kao i niz prostora bivše menze u Kandlerovoj ulici, prodavanih od ljeta 2012. naovamo. Također zaposlenici traže i pojašnjenje kako je došlo do otkupa internih dionica, a znakovitom smatraju šutnju većinskog udjelničara tvrtke Marijana Racana, supruga bivše direktorice Sonje Racan, koji preko svoje tvrtke Istra Jadran Consulting drži više od 20 posto udjela.

Inače, zahtjev za stečaj Sindikat Arena Pula predao je još 18. prosinca 2013., ali je sve stalo nakon što je Uprava na čelu s direktoricom Snježnom De Gravisi predala zahtjev za predstečajnu nagodbu koja je po mišljenju Sindikata bila smišljena da se cijeli proces uspori i tvrtka dovede u još veće probleme. Smatraju da je razlog tome težnja nekih da se domognu vrijedne nekretnine tvrtke koja se nalazi na izuzetno atraktivnoj lokaciji na pulskoj Rivi.

Da namjera Uprave za pokretanjem predstečajne nagodbe nije bila ozbiljna, svjedoči i činjenica da je direktorica, koja je u međuvremenu dala ostavku, predala zahtjev bez potrebne dokumentacije. Budući da dokumenti nisu predani niti nakon produženja roka, nagodbeno vijeće odbilo je zahtjev za predstečajnu nagodbu 25. ožujka nakon čega je otvorena mogućnost za otvaranje stečaja. No, tada je sve zapelo zbog sporosti Fine kojoj je za izdavanje potvrde da je tvrtka u blokadi trebalo tjedan dana, a što je bio uvjet za pokretanje stečaja. Budući da bi i Fina sada trebala po službenoj dužnosti predati zahtjev za stečaj, radnici se nadaju da više neće morati čekati da se njihova agonija razriješi.

Početkom ovog mjeseca radnici su se javnosti obratili otvorenim pismom pitajući se zbog čega je policiji trebalo gotovo mjesec dana od pokretanja istrage do fizičkog dolaska u tvrtku i preuzimanje poslovne dokumentacije. -To niti je korektno, a niti profesionalno. To budi sumnje u možebitnu političku zaštitu odgovornih moćnika za propast Arene Modne kuće, kazali su radnici. Stoga su javno pitali policiju i državno odvjetništvo jesu li na obavijesni razgovor pozvali samo njihovu sindikalnu predstavnicu ili su isto tako ispitali i Marijana Racana te bivše predsjednike uprave, kao i ostale pojedine članove uprave zadužene za financijsko poslovanje njihove tvrtke, pa tako i za spornu internu štednju, otkup internih dionica te kupoprodajne transakcije s njihovim trgovinama. (Sindikat Arena Pula/Parentium)