Logo - www-parentium.eu

Raspeće i Ecce homo! u istarskoj slikarskoj baštini

Posljednja večera (Palma Mlađi), Eufrazijana u Poreču
20.04.2014. (10:56) (Izvor:Glas Istre - Link )

Izvješća (evanđelja) Mateja, Marka, Luke i Ivana o muci, smrti, uskrsnuću i uzašašću Isusa uglavnom su identična, razlikuju se u opisima na razini osobnoga zapažanja i stila, ali sva se četvorica drže osnovnog sadržaja tih presudnih događanja koja su jednom zauvijek obilježila svijet, barem njegov veliki dio.

Izvjestitelji su vični peru, štivo im je čitko i zanimljivo, štoviše, ono spada u obvezatnu literaturu, barem za onoga tko se smatra intelektualcem. Biblija je najčitanija knjiga na svijetu, kako Stari, tako i Novi zavjet; čita se napose u tzv. Velikom ili Svetom tjednu, koji slijedi od Cvjetnice (Nedjelje Muke Gospodnje) do nedjelje Uskrsa, što se ove godine slavi 20. travnja.

Matej, Marko, Luka i Ivan zanimljivo su opisali Isusov križni put, smrt na križu i prazan grob, trijumfalno uskrsnuće.

Zanimljiv je i umjetnički opis i opus Muke i Uskrsnuća u opsežnoj knjizi "Slikarska baština Istre, Djela štafelajskog slikarstva od 15. do 18. st. na području Porečko-pulske biskupije" Višnje Bralić i Nine Kudiš Burić, objavljenoj 2006. godine.

Posljednja večera (Coena Domini), na kojoj na blagdan beskvasnih kruhova, Pashu, Isus sjede za stol s Dvanaestoricom od kojih će ga jedan, Juda, izdati, čest je kršćanski ikonografski motiv. Sliku u župnoj crkvi sv. Kuzme i Damjana u Fažani narisao je Zorzi Ventura, u župnoj crkvi sv. Stjepana u Motovunu Francesco Bonazza, a onu u porečkoj Eufrazijevoj bazilici Jacopo Palma Mlađi, zvan Jacopo Negretti.

Slike s istom tematikom, nepoznatih slikara, nalaze se u Pazinskom sjemeništu i u župnoj crkvi sv. Jurja i Eufemije u Rovinju.

Ecce homo! (Evo čovjeka!) se kao ikonografska tema javlja u 15. stoljeću. Postala je, poslije Raspeća, jedan od najčešćih prikaza Muke, koja je zamijenila scene suđenja i Pilatova pranja ruku. Slika u samostanu sv. Franje u Rovinju prikazuje Krista u trenutku kad ga Pilat pokazuje svjetini i izgovara čuvene riječi: Evo čovjeka! Svjetina uzvraća: Ukloni! Ukloni! Raspni ga!

U Zavičajnom muzeju Rovinja dvije su slike na tu temu, jedna nepoznata majstora, druga Bavarca Johanna Carla Lotha: atletsko Kristovo tijelo ne odaje tragove mučenja, ali potiče vjernike na promišljanje njegove fizičke i moralne patnje.

U 6. stoljeću pojavljuju se križevi s golim Kristovim tijelom, tek s pojasom (perisoma) oko slabina. Raspeća, nepoznatih slikara, nalaze se u crkvi sv. Križa u Kožljaku, u župnoj kući u Pićnu (Kristove su ruke neprirodno izdužene), crkvi Gospe od Anđela u Poreču (slika prenesena iz franjevačke crkve), u župnoj crkvi u Rovinju (nezgrapne proporcije likova), franjevačkom samostanu u Rovinju, u vodnjanskoj župnoj crkvi i crkvi sv. Marije Magdalene u Zambratiji.

Autor slike "Skidanje s križa" u crkvi sv. Foške u Vodnjanu je Francesco Friginelica. Po uvriježenoj ikonografskoj shemi, onaj koji u ruke prima Isusa je Josip iz Arimateje. Mrtvo tijelo dodaje mu Nikodem.

Maffeo da Vicenza nacrtao je uljem na drvu uskrslog Isusa, djelo koje se nalazi u župnoj crkvi Uznesenja Marijina u Umagu. Ogrnut perisomom, bijelim platnenim omotačem, trakom koja mu jedva pokriva stegna, Isus stoji na kamenom postolju, vjerojatno ploči vlastita groba; obgrlio je veliki križ i pokazuje ranu od čavala na desnoj ruci.

Djelo iste tematike, nazvano "Silazak u limb", tempera na drvu, u crkvi sv. Spiridona u Peroju, prikazuje limb kao tamnu pećinu. Papa Benedikt XVI. ukinuo je limb koje se, prema tradicionalnoj teologiji, smatralo mjestom između raja i pakla, mjesto u zagrobnom životu gdje se nalaze duše onih koji su bez svoje krivnje isključeni iz raja, npr. nekrštena djeca. (priredio Robert BURŠIĆ, ilustracije iz knjige "Slikarska baština Istre")

Polaganje u grob (Zorzi Ventura), vabrižanska crkva BDM
Polaganje u grob (Zorzi Ventura), vabrižanska crkva BDM
Silazak u limb - Uskrsnuće Kristovo (kretski slikar, prva polovica 16. st.), crkva sv. Spiridona u Peroju
Silazak u limb - Uskrsnuće Kristovo (kretski slikar, prva polovica 16. st.), crkva sv. Spiridona u Peroju
Ecce homo (Johann Carl Loth), Zavičajni muzej Rovinja
Ecce homo (Johann Carl Loth), Zavičajni muzej Rovinja
Raspeće (Leopold Kecheisen), župna crkva u Sv. Petru u Šumi
Raspeće (Leopold Kecheisen), župna crkva u Sv. Petru u Šumi
Krist okrunjen trnovom krunom (nepoznati slikar, kraj ili početak 17. st.), Zavičajni muzej Rovinja
Krist okrunjen trnovom krunom (nepoznati slikar, kraj ili početak 17. st.), Zavičajni muzej Rovinja
Uspon na Kalvariju (Giuseppe Angeli), crkva sv. Marije Magdalene u Završju
Uspon na Kalvariju (Giuseppe Angeli), crkva sv. Marije Magdalene u Završju