Logo - www-parentium.eu

Poreč dobio laboratorij mozaika - prostor za razvoj mozaičke kreativnosti

Sa konferencije za medije na kojoj je predstavljen novi prostor Društva za skrb i promicanje održivog korištenja kulturne baštine
29.09.2014. (13:30)

Društvo za skrb i promicanje održivog korištenja kulturne baštine koje se u protekle tri godine svojom strpljivošću i kreativnošću uspjelo izboriti za podršku u promicanju Poreča kao grada mozaika ovih je dana dobilo svoj prostor u podrumu Pučkog otvorenog učilišta u Ulici Alda Negrija (kraj ulaza u Malu salu). Događaj su novinarima predstavili dogradonačelnica Nadia Štifanić Dobrilović, dogradonačelnik Loris Peršurić, ravnateljica Učilišta Sanja Radetić Fatorić, predsjednik Društva Dean Jovičević i porečki umjetnik Eugen Varzić.

Društvo djeluje tri godine tijekom kojih je organiziralo tri likovne kolonije izrade mozaika pod nazivom Mosaic City, a upravo u djelo provodi plan edukacije, radionica i drugih projekata vezanih uz tehniku izrade mozaika kojima će, kao i do sada, nastojati obogatiti kulturni doživljaj Poreča, animirati turiste da ga posjete, ali i građane, od najmlađih do najstarijih, da se i sami priključe kreiranju "mozaičkog" ugođaja.

-Ideja o projektu rodila se zbog potrebe da građani i turisti budu osviješteni kako je Poreč djelomično povezan sa mozaikom, cijenjenom tehnikom umjetničkog izražavanja kakvu su si u davno doba mogli priuštiti samo oni najbogatiji. Danas u Poreču imamo nekoliko očuvanih mozaika iz dalje povijesti grada, ali i iz one bliže. Neki su od njih sačuvani u staroj Pošti (danas banci) i u nekim hotelima, što svjedoči da je suvremeni mozaik bio cijenjen i prisutan i u drugoj polovici prošlog stoljeća, rekla je Štifanić Dobrilović, naglasivši kako će Grad Poreč nastaviti podržavati rad udruge.

Dogradonačelnik Loris Peršurić također je pozdravio rad i entuzijazam u udruzi, rekavši kako će se dosadašnja suradnja (trosjed u Peškeri, skulptura na rotoru u Kukcima, klupa kod Hotela Zagreb) nastaviti svojevrsnim komunalnim opremanjem javnih gradskih površina. Za početak će to biti postavljanje skulptura na svim ulazima u grad sa svih strana svijeta, uključujući i onaj sa morske strane. -Uređivat će se i nogostupi, parkovi, pothodnici, pločice sa nazivima ulica, ali o tome ćemo javnost izvijestiti kad projekti budu razrađeni, rekao je Peršurić.

Ravnateljica Učilišta Sanja Radetić Fatorić, kaže, odavno poznaje Jovičevića i Varzića kao vrijedne porečke entuzijaste čija ljubav i strast prema umjetnosti oduševljava. -Prirodno nam je da kao obrazovna i kulturna ustanova u svoj prostor primimo udrugu koja nas obogaćuje i sa kojom smo već ranije uspješno surađivali te se veselim budućoj suradnji. Posebno nas u Učilištu raduju najavljene radionice, izložbe, tečajevi i programi za djecu, a razmišljamo i o tome da za rad kolonija mozaika iskoristimo terasu bivšeg Roxy bara, kao i neke druge površine, rekla je ravnateljica, naglasivši kako je prostor opremljen na brzinu pa nije dostupan osobama sa invaliditetom, ali će se i za to uskoro iznaći neko rješenje.

Od prodaje suvenira do ideje

Predsjednik Društva Dean Jovičević ispričao je novinarima kako je do ideje o mozaicima stigao spontano, prodajući suvenire u prostorima gradskog muzeja. Turisti su ga neprestano zapitkivali gdje se, osim u Bazilici, mozaike može vidjeti, a on im nije imao bogznašto odgovoriti. -Dugo se to vrtjelo po mojoj glavi, sve dok 2010. godine u razgovoru sa Varzićem i nekolicinom prijatelja nisam "složio" ideju o tome da treba formirati udrugu koja će se baviti mozaikom, kaže Jovičević.

Ispočetka su proizvodili i prodavali mozaik-suvenire, za čiju im je proizvodnju trebalo puno vremena. Naposlijetku su odlučili osnovati "udrugu dugačkog naziva" koja se bavi proučavanjem mozaika, organiziranjem simpozija i edukacijom, čime se do tada nitko drugi nije bavio.

-Tako smo stigli i do ideje o kreativnim radionicama modernog mozaika sa svrhom promocije kroz turizam, odnosno do tri simpozija održana u dvorištu Zavičajnog muzeja Poreštine kojem smo također vrlo zahvalni na dosadašnjoj suradnji, kaže Jovičević. -Dođe nam desetak umjetnika koji izrađuje mozaike, gosti iz obilaze, turistički vodiči dovode grupe i – mozaik je započeo živjeti, a nadamo se da će i hoteli prihvatiti ponuđenu ideju o paket aranžmanima kojima ćemo pomoći produljenju turističke sezone.

Jedna od ideja porečkih kreativaca su i ljetni kampovi u porečkim autokampovima za koje bi angažirani bili studenti iz svih dijelova svijeta, a konačni bi njihov proizvod bile uređene šetnice, klupice i parkovi. Sudionici radionica u kampu bi boravili 10-15 dana i uređivali ga.

-Niti sanitarni čvorovi u autokampovima prilagođeni djeci ne bi bili izuzeti od uređivanja, o čemu se već razgovara sa nekim arhitektima, rekao je Jovičević, a planova ima daleko više nego ih stane u jedan članak, pa ćemo samo spomenuti još neke:

-Želja nam je da čim više ljudi dođe u dodir sa mozaicima te da oni budu postavljani u javnim ustanovama i na javnim površinama kakve su bolnice, banke, škole, vrtići, ljekarne itd., zaključio je Jovičević, najavivši radionice za djecu koje su već u pripremi.

Visoko postavljena letvica

Eugen Varzić je sudionik umjetničke kolonije od samih početaka, a osim kao umjetnik sudjelovao je i u profiliranju udruge, inzistirajući na kvalitetnim domaćim i stranim profesionalnim umjetnicima, polaznicima umjetničkih škola sa iskustvom u tehnici mozaika, odnosno svojevrsnom kriteriju izvrsnosti za rad kolonije.

-Kroz rad sam se uvijek maksimalno pokušavao približiti prvenstveno građanima, pa tek onda turistima, jer mi smo ti koji ovdje živimo cijele godine. Kao autor ću i dalje nastojati da skulpture budu dostupne širim masama i da imaju upotrebnu vrijednost, rekao je Varzić, najavivši nešto od skica koje, kako kaže, ima u glavi, poput igrališta i školica za djecu te nadasve povezivanje i suradnja sa drugim gradovima poput Dubrovnika. -Ideju o mozaiku kao načinu promocije treba širiti van grada, čemu sam se osvjedočio izvrsnom suradnjom sa Dubrovnikom odnosno Institutom Ivo Pilar, odnosno svojim prijateljem Vinicijem B. Lupisom koji nas je ove godine pratio na simpoziju i napisao predgovor kataloga, rekao je Varzić, najavivši objavu slikovnice (do tri tisuće riječi) u potpunosti prilagođene djeci. Bit će izrađena povijesno-dokumentarističkim pristupom i prevedena na nekoliko svjetskih jezika, pa će osim djeci biti dostupna i turistima.

Detaljne informacije o Društvu za skrb i promicanje održivog korištenja kulturne baštine možete pronaći na službenim stranicama mosaiccity.org.