Logo - www-parentium.eu

Predstavljanje antikorupcijskog pokreta

Maja Ružić Baf i Dino Debeljuh, dopredsjednica i predsjednik Antikorupcijskog pokreta
12.12.2014. (19:07)

-Antikorupcijski pokret nije stranka niti to ikad želi postati. Za projekt kojeg želi ostvariti, a to je društvo bez korupcije, u pomoć će pozvati sve one koji žele pomoći da se taj projekt ostvari, kaže predsjednik Antikorupcijskog pokreta Dino Debeljuh u priopćenju za medije povodom osnutka druge Antikorupcijski pokret prije nekoliko dana u Puli.

-Osnivači Antikorupcijskog pokreta (AP) prepoznali su korupciju kao najveće zlo u našem društvu. To zlo društvo i pojedinca razara financijski i moralno. Korupcija omogućuje nesposobnima da zauzimaju mjesta sposobnih, kradljivcima da slobodno kradu bez posljedica, prevarante i nepoštene prikazuje poštenima, najgore prikazuje najboljima, a loše dobrima. To zlo ruši vrijednosni sustav koji je stoljećima građen. Zbog tog zla imamo skuplje lijekove, zdravstvene usluge, hranu, dišemo zagađeni zrak, pijemo zagađenu vodu, imamo manje novaca na svim područjima javnih službi.

Svjedoci smo vrlo visokog nezadovoljstva građana i kolektivne depresije iz koje mnogi ne vide izlaza. Dokaz je to da korupcija razara cijelo društvo. Ne štedi nikoga. Ima isti odnos prema katolicima i pravoslavcima, muslimanima i židovima, protestantima i hinduistima, agnosticima i ateistima. Razara jednako ljude različitih stranačkih i ideoloških opredjeljenja, različitih rasa i boje kože, različitog spola i dobi.

Iz tog ćemo razloga u pomoć za suzbijanje korupcije pozvati sve građane neovisno o vjeri, stranačkoj pripadnosti, spolu, dobi i rasi. Sve ćemo pozvati da nam se priključe, jer se samo udruživanjem i zajedničkim snagama ovo zlo može pobijediti.

Mi, osnivači AP-a prepoznali smo osnovne uzroke korupcije u sustavu, koji je pun rupa i koji naprosto generira korupciju te stoga smatramo da taj sustav treba doraditi na način da se korupciji stane na kraj. Nijedna mjera koju Vlada pokrene ne može dati rezultate ukoliko se korupcija ne suzbije.

Promjene za koje će AP tražiti podršku i pomoć za realizaciju istih su:

  1. Potpuni većinski izborni sustav sa mogućnošću opoziva izabranog kandidata.
  2. Potpuna transparentnost u vođenju javnih financija, od državnog do lokalnog nivoa
  3. Potpuna depolitizacija izvršne vlasti na svim nivoima, stranačke ljude zamijeniti stručnjacima
  4. Udruge izjednačiti sa strankama u pravima pri kandidiranju zastupnika/vijećnika
  5. Ukinuti zastaru na sva koruptivna djela kojima su pojedinci ili grupe došli u posjed zajedničke nam imovine.

Svjedoci smo mnogih prevara izabranih kandidata nakon održanih izbora. Varali su građane pojedinci kao i cijele stranke koje su vodile kampanju protiv druge stranke i zahvaljujući tome dobivali glasove, da bi nakon izbora ušle u koaliciju sa onima protiv kojih su bili u izbornoj kampanji, na razočarenje svih onih koji su im dali glas.

Isto su to radili razni „prebjezi“, koji su nakon izbora odlazili u suprotni tabor. Nitko im ništa nije mogao sljedeće četiri godine. Smatramo to nedopustivim i zato je došlo vrijeme da se te prevare zaustave izmjenom sustava ugradnjom instituta opoziva. Da bi se to moglo ostvariti, potrebno je uvesti potpuni većinski izborni sustav.

Sve su češće pojave koje ukazuju da se našim zajedničkim, javnim novcem ne upravlja racionalno i štedljivo i da se podaci o tome kriju. Uvođenjem potpune transparentnosti u trošenju javnih sredstava, od države do lokalnog nivoa, omogućilo bi se nama, koji uplaćujemo sredstva u zajedničke blagajne, da pratimo gdje se i kako troši svaka uplaćena lipa, što bi radikalno smanjilo mogućnost rastrošnosti i zloupotrebe.

Kako bi se racionalnije, na bolji i stručniji način raspolagalo javnim dobrima, u cilju uštede milijardi kuna, smatramo da je nužna hitna depolitizacija izvršne vlasti. Stranački postavljene kadrove trebaju zamijeniti dokazani stručnjaci koji će se zapošljavati putem javnih natječaja. Mi zagovaramo „tehničku“ vladu. Vladu koja će doista odgovarati cijelom Saboru, čija uloga treba znatno ojačati. Tom bi se promjenom u potpunosti okrenuli znanju, koje stručnim upravljanjem jedino može pronaći velike uštede bez kojih nam je propast neminovna.

Svjedoci smo sve lošije selekcije zastupnika u Saboru, sve lošijem radu zastupnika od kojih mnogi uopće ne dolaze na sjednice. Evidentno je da stranke previše ne mare za kvalitetne i sposobne ljude, pa je vrijeme da i u tom segmentu dobiju konkurenciju. Danas u raznim udrugama imamo predivne, sposobne ljude, koji nesebično volonterski pomažu drugima. Zato onim udrugama koje to žele, a imaju više članova od broja potrebnog za osnivanje stranke, treba omogućiti da ljude za izbore mogu kandidirati pod jednakim uvjetima kao i stranke. Time će stranke dobiti zdravu konkurenciju i biti motiviranije da predlažu kvalitetnije kandidate, a građani će dobiti bolje predstavnike.

Većina građana Hrvatske smatra da im je učinjena velika nepravda od strane pojedinaca koji su koruptivnim radnjama postali vlasnici njihove zajedničke imovine. Neprihvatljivo je da za takve radnje postoji zastara, pa stoga smatramo da tu zastaru treba ukinuti, kao što je to učinjeno za ratne profitere.

Antikorupcijski će se pokret zalagati za isticanje pozitivnih događaja u društvu, kao i dobrih djela pojedinaca. Promicat će demokratska i humanitarna prava građana. Ukazivat će na nepravde koje birokracija čini pojedincima ili grupi građana te štititi i pomagati one koji ukazuju na nepravde i korupciju.

AP će poticati volonterski rad, a posebnu će pažnju posvetiti edukaciji i okupljanju građana na programu suzbijanja korupcije, stoji u priopćenju za javnost Antikorupcijskog pokreta.