-Postoji određeni broj malih punionica plinskih boca i mnogo onih koji, uglavnom izvan radnog vremena i u noćnim satima, pune na crno putem tzv. skid jedinica za autoplin. Takve jedinice nisu ni pod čijim nadzorom, što je nezakonito. Takve su boce često neatestirane i stare, a oni koji ih plasiraju na hrvatsko tržište dovode u opasnost potrošače i poslovne subjekte s kojima surađuju, kaže predsjednik Zajednice za ukapljeni naftni plin (UNP) HGK, Branimir Palunko, osvrćući se na upozorenje društva za zaštitu potrošača Potrošač jer, prema Zakonu o zaštiti potrošača, oni imaju pravo dobiti siguran i kvalitetan proizvod.
Palunko ističe da je prodaja ilegalnih plinskih boca posebice aktivna tijekom turističke sezone.
-S ciljem prevencije i suzbijanja ovakvih i sličnih radnji, još u travnju ove godine upozorili smo mjerodavna ministarstva i inspekcije, ali nemamo povratnih informacija o učinjenom, ističe Palunko.
Dodatan je problem nered na tržištima susjednih zemalja. -Postojeći državni nadzor na tim tržištima ne funkcionira. Cijena ukapljenog naftnog plina uglavnom je niža nego u Hrvatskoj i dio neispravnih plinskih boca tako ulazi u Hrvatsku i u EU, ističe Palunko dodavši da je tako, prema procjenama, na hrvatsko tržište ušla trećina problematičnih plinskih boca.
Zajednica za UNP pri HGK nudi mjerodavnim inspekcijskim službama pomoć kod edukacije inspektora i suzbijanja sive ekonomije. -Tako ćemo zajednički smanjiti i broj neatestiranih plinskih boca, zaključio je Palunko koji ponovno poziva mjerodavne inspekcijske službe Ministarstva financija i MUP-a da s inspekcijskim službama Mnistarstva gospodarstva pojačaju nadzor i da otkriju ilegalne punionice na skid te da zabrane djelatnost transporta i plasmana plinskim bocama tvrtkama i obrtima koji ne rade prema zakonima o fiskalizaciji i zaštiti potrošača.
Četiri velika ovlaštena distributera, uključujući i jedinoga hrvatskog proizvođača UNP-a, imaju sklopljene ugovore sa trgovačkim društvima u zemlji i inozemstvu, koji za njih održavaju boce i prema zakonima RH svaki od njih odgovara za plinske boce koje napuni i stavi u promet na hrvatskom tržištu.
Tijekom 2006. godine organizirana je akcija tijekom koje je zamijenjeno mnogo starih boca koje su tijekom Domovinskog rata završile na hrvatskom tržištu i u tom je razdoblju stavljeno na tržište približno 800.000 novih plinskih boca.
Budući se plinske boce, u skladu s hrvatskim propisima, atestiraju svakih deset godina, pomalo se na skladišta distributera vraćaju i plinske boce kojima je istekao atest, a koje se zatim obnavljaju ili uništavaju. Iz Zajednice za UNP HGK ističu također da se u pojedinim državama EU i kod nekih proizvođača, za razliku od hrvatskih propisa, plinske boce atestiraju svakih 20 godina. (dp)