U sklopu traženja prav(n)og odgovora na jedno od gorućih pitanja koje je tijekom duge dužničke krize rezultiralo sve većim zagušenjem sustava ovrhe, isplivalo je jedno novo i zanimljivo rješenje, javlja Poslovni.
Za velik broj dugotrajnih postupaka u kojima su i vjerovnici postali inertni - praktički 'zaspali' u prisilnoj naplati tražbina ne pokazuju nijedan znak aktivnosti u sudskom postupku, stanje bi se moglo uskoro stubokom promijeniti i to po uzoru na Stečajni zakon. Ovaj je propis zahvaljujući uvedenom zakonskom automatizmu (nakon 120 dana blokade slijedi stečajni prijedlog) dokinuo mogućnost održavanja na poslovnoj sceni za dugotrajno blokirane subjekte.
I u području ovrhe mogao bi se uvesti sličan model automatskog čišćenja blokada, što znači da bi ovrhovoditeljima koji su u redoslijedu naplate na drugoj i nižim pozicijama, pod uvjetom da protekne jedna godina dana bez da su zatražili nastavak ovrhe, sudovi automatski obustavljali postupke. U takvim slučajevima glede sudske primjene novog rješenja, do izražaja u smislu učinkovitosti, došao bi posvemašnji manjak prostora za arbitriranje, odnosno suci bi naveli tek rečenicu koja glasi "Vjerovnik nije ništa poduzeo u prilog prisilne naplate u godinu dana".
Ovo je moguće rješenje za cijeli niz problema, a kako je već predstavljeno pravnicima, kao i nadležnima u Ministarstvu pravosuđa od strane člana Radne skupine za novi Ovršni zakon zagrebačkog odvjetnika Miće Ljubenka ispred Hrvatske odvjetničke komore, očekuje se odluka o tome hoće li ga prihvatiti pa onda i amandmanskim putem uvrstiti u zakonski prijedlog uoči jesenskog prvog čitanja.
O prvim odjecima iz stručnih krugova pročitajte ovdje.