Logo - www-parentium.eu

Koji su uvjeti za braniteljsku mirovinu? Sve više zahtjeva stiže zbog – starosti!

Foto: Ministarstvo hrvatskih branitelja
26.09.2019. (09:12) (Izvor:Mirovina.hr - Link )

Za isplatu svih mirovina potrebno je 40 milijardi kuna godišnje, od čega se iz uplata doprinosa za mirovinsko osiguranje namiruje 23 milijarde, a preostalih 17 milijardi koliko nedostaje ide iz poreza građana, odnosno državnog proračuna.

Među 17 kategorija prema posebnim propisima najviše je hrvatskih branitelja, njih oko 72 tisuće. Prosječna mirovina im je 5.924 kune, što je oko 2,3 puta više od prosječne mirovine ostvarene isključivo radom. Prosječni staž umirovljenih branitelja je 18 godina.

Od 71.225 primatelja braniteljske mirovine, najnižih je samo 1.298 te one u prosjeku iznose 3.058 kuna. U invalidskoj mirovini je velika većina, 54.555 branitelja s prosječnom mirovinom od 5.761 kunu, dok je onih u obiteljskoj 14.443 te oni ostvaruju 6.938 kuna. Nešto manje od tisuću branitelja je u starosnoj mirovini prevedenoj iz invalidske te ona iznosi 3.755 kuna.

Uvjeti za najnižu braniteljsku mirovinu

Ivo Bulaja, zamjenik ravnatelja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, pojasnio je za HRT uvjete za ostvarivanje prava na braniteljsku mirovinu koja može biti invalidska, prijevremena, starosna, kao i ona za dugogodišnjeg osiguranika.

Dva su uvjeta da bi hrvatski branitelj imao najnižu mirovinu – da je sudjelovao u domovinskom ratu najmanje 100 dana u borbenom sektoru i da je njegova mirovina niža od najniže braniteljske mirovine. Najniža braniteljska mirovina iznosi 40 posto prosječne plaće zaposlenih u pravnim osobama u 2016. godini što iznosi 2.558 kn. Na taj iznos se dodaje i mirovinski faktor ovisno o vrsti mirovine koju su branitelji ostvarili (100% ili 80%) te 0,015% po danu sudjelovanja u ratu, što iznosi oko 50 lipa po danu.

Također, novim Zakonom o braniteljima omogućeno je podnošenje novih zahtjeva za status hrvatskih ratnih vojnih invalida. Da bi hrvatski branitelj ostvario pravo na invalidsku braniteljsku mirovinu moraju biti ostvarena tri uvjeta. Da je njegov liječnik utvrdio da ne može raditi, da ima trajni status HRVI, a uzrok njegove radne nesposobnosti mora biti u vezi obnašanja dužnosti u domovinskom ratu. Pritom, u većini takvih zahtjeva radi se o oboljelima od PTSP-a.

Sve više zahtjeva na temelju starosti

Zahtjeva za ostvarivanjem prava na braniteljsku mirovinu temeljem starosti sve je više, jer braniteljska populacija stari i dolazi u godine za mirovinu. Zavod za mirovinsko ove je godine zaprimio 16 tisuća više zahtjeva svih kategorija, od čega se između tri i četiri tisuće odnosi na branitelje.

Zakonom o braniteljima po novom otvara mogućnost ostvarivanja prava na obiteljsku mirovinu i u slučaju kada je branitelj počinio samoubojstvo. Ako je branitelj poginuo u ratu onda je za udovicu uvjet navršenih 40 godina života. Ukoliko ima djecu na redovnom školovanju, ostvaruje se pravo do 26 godine, a ako su nezaposleni do 27 godine.