Bombardirani raznim, pa i kontradiktornim informacijama, mnogi su od nas već postali eksperti za korištenje jednokratnih zaštitnih maski i rukavica. No, znamo li ih pravilno baciti? Među različitim stavovima, modelima tih predmeta, poteškoćama oko njihove nabave i raspravama o cijenama, jedno je sigurno – na kraju svi oni završe u smeću. Radi se o velikom broju maski i rukavica koje mogu biti infektivne i(li) zagaditi okoliš. Prave smo informacije, stoga, potražili u gradskom komunalnom poduzeću Usluga Poreč i Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije.
- Preporuka Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije je da je otpadne maramice, ubruse, maske, rukavice, krpe i ostali sličan otpad od predmeta osoba u samoizolaciji i osoba koje žive u istom kućanstvu potrebno odložiti u vreću i čvrsto zatvoriti. Tu vreću potrebno je staviti u drugu vreću te nakon 72 sata odložiti u spremnik za miješani komunalni otpad. Navedeni otpad ne smije se odlagati u spremnike za selektivni otpad poput papira, plastike i drugog, odgovorili su nam iz Usluge.
U gradskom komunalcu kažu i da ZZJZIŽ napominje da trenutno nema dokaza da je izravan, nezaštićeni kontakt tijekom rukovanja medicinski neopasnim otpadom rezultirao prijenosom virusa COVID-19. Svi koji rukuju komunalnim otpadom trebaju nositi odgovarajuću zaštitnu opremu i vršiti odgovarajuću higijenu ruku sukladno postupcima zaštite na radu kao i preporukama Nacionalnog kriznog stožera, poručuju iz Usluge.
Od voditeljice županijske Službe za epidemiologiju, doktorice Jasne Valić doznajemo da se isti postupak preporučuje i za sve ostale maske i rukavice – dobro zatvaranje u vrećice i, nakon 72 sata, odlaganje u komunalni otpad.
- U zatvorenim vrećicama virus preživi najduže 72 sata, tako da je zbrinjavanje maski i rukavica na gore naveden način dovoljno i sigurno, zaključila je doktorica Valić. (kf)