Logo - www-parentium.eu

FizioCentar Deković: Urinarna inkontinencija kod žena

01.07.2020. (08:40)

Inkontinencija

Urinarna inkontinencija predstavlja stanje nevoljnog, nekontroliranog bježanja urina – od blagog curenja, do nekontroliranog mokrenja. Čest je to zdravstveni, ali i socijalni i psihički problem koji utječe na kvalitetu života, ometajući svakodnevni ritam aktivnosti. Zahvaća veliki broj žena širom svijeta različite životne dobi, te njezina učestalost raste sa godinama. Trećina žena u populaciji ima neki oblik ovih tegoba: od 14-20% mladih žena do čak 65% u starijoj životnoj dobi.

Fiziologija mokrenja

Normalna funkcija mokrenja sastoji se od faze skladištenja i faze pražnjenja urina iz mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Većina problema javlja se kad je mišićno tkivo mjehura preslabo ili, pak, preaktivno. Postoji više vrsta urinarne inkontinencije a najčešće su:

1. STRESNA INKONTINENCIJA

Ukoliko su mišići dna zdjelice i mišići koji zatvaraju mjehur preslabi, događa se nekontrolirano mokrenje pri kašljanju, kihanju, smijanju ili pri dizanju težih predmeta, to nazivamo tzv. stresnom inkontinencijom. Češće se pojavljuje nakon poroda ili kod višerotkinja te u menopauzi.

Razlikujemo 3 stupnja statičke (stresne) inkontinencije:

2. URGENTNA INKONTINENCIJA

Ukoliko mišići mjehura postanu preaktivni ili preosjetljivi, dolazi do nevoljnog i iznenadnog otjecanja urina uz jaku potreba za mokrenjem, iako je vrlo malo urina u mjehuru. Može biti izazvano šumom vode koja teče, pranjem ruku i slično. To nazivamo urgentna inkontinencija i najčešći je oblik inkontinencije kod starijih ljudi.

3. MJEŠOVITA INKONTINENCIJA

Često može doći do kombinacije stresne i urgentne inkontinencije.

Najčešći uzroci inkontinencije:

Urinarna inkontinencija može biti prolazna ili trajna, ovisno o uzroku. Metode liječenja su različite, ovisno o obliku i težini simptoma. Osim već navedenih, postoje i drugi uzročnici inkontinencije kod žena, a najčešći su:

Vrlo efikasnom i pouzdanom pokazala se nova metoda u ponudi FizioCentra Deković – terapija funkcionalnom magnetnom stimulacijom (FMS).

FMS - funkcionalna magnetna stimulacija

Prednosti terapije funkcionalnom magnetnom stimulacijom (FMS) u odnosu na ostale terapije su učinkovito stimuliranje dubokih mišićnih struktura i živaca bez izravnog dodira s kožom, putem magnetnog polja. Tijekom terapije klijent sjedi u udobnoj stolici u svojoj odjeći. Terapija je bezbolna, neinvazivna i bez negativnih nuspojava. Tokom terapije klijent je fokusiran na mišićne kontrakcije, što mu omogućava jednostavniji način učenja ispravnog izvođenja vježbi kad je to potrebno.

Program terapija određuje se nakon konzultacije s fizioterapeutom za svakog klijenta pojedinačno, ovisno o simptomima i dijagnozi, te se provodi 2-3 puta tjedno, dok je trajanje tretmana od 20 do 60 minuta, ovisno o procjeni. Prema potrebi mogu se uz FMS kombinirati i takozvane Kegelove vježbe za jačanje mišića dna zdjelice koje se nakon terapije izvode kod kuće. Zdravi i jaki mišići dna zdjelice imaju veliku ulogu u zdravlju i vitalnosti za održavanje normalne funkcije mokraćnog mjehura.

Rezultati terapije su povećana kontrola mokrenja noću i danju, kontrola nad „bježanjem“ urina, poboljšanje vitalnosti cjelokupnog organizma te jačanje libida i seksualne snage, ne uzrokujući nuspojave. Terapija FMS-om uvelike će poboljšati kvalitetu života i održavanje zdravlja urinarnog sustava, čije će zdravo funkcioniranje omogućiti nesmetano izvršavanje dnevnih obaveza i društvenih aktivnosti.

S obzirom na mogućnosti koje nam daje terapija FMS-om, svaka žena bi trebala bez ustručavanja, te uz podrazumijevanu diskreciju biti spremna potražiti pomoć i podignuti kvalitetu svoga života.

Info i rezervacije: 098 625 240
Video: https://youtu.be/-RhN2Y5Z-7s
www.fiziocentardekovic.com