Logo - www-parentium.eu

Hotelijeri poručuju: Moramo čuvati epidemiološku situaciju, prekidanje sezone nosi teže posljedice nego lani

Foto: arhiva
14.07.2021. (15:41)

Izazovi trenutne turističke sezone bili su glavna tema sjednice Upravnog odbora Hrvatske udruge turizma i Izvršnog odbora HUP-ove udruge ugostiteljstva i turizma održane u Poreču.

Stanje popunjenosti kapaciteta i rezervacija ocijenjeno je vrlo dobrim, a kao izazovi ove sezone izdvajaju se očuvanje dobre epidemiološke situacije u zemlji, zapošljavanje djelatnika u turizmu, nastavak potpora za očuvanje radnih mjesta te epidemiološke preporuke za funkcioniranje ugostiteljskih objekata.

Najvažniji uvjet za bilo kakav turistički promet je povoljna epidemiološka situacija koju treba zadržati pod svaku cijenu.

– Ako uspijemo zadržati dobru epidemiološku situaciju, imamo šanse da u postojećim okolnostima odradimo odličnu sezonu. No, vidimo što se zbiva u ostalim mediteranskim zemljama, od Portugala, Španjolske i Grčke, i to nam daje razlog za povećanje opreza. Znamo što nam se dogodilo prošle godine i nadamo se da smo na tome nešto naučili budući da nam je sezona naprasno prekinuta 15. kolovoza. Prema iskustvima drugih mediteranskih zemalja, jasno je da su velika okupljanja izvor problema te stoga apeliramo da budemo maksimalno oprezni i, ako treba, restriktivni, sve s ciljem da omogućimo što duže trajanje turističke sezone, poručio je direktor HUT-a, Veljko Ostojić.

Turistički sektor u Hrvatskoj lider u procijepljenosti

Zaposlenici hrvatskih hotela procijepljeni su značajno više u odnosu na opću populaciju Hrvatske. Postotak procijepljenosti djelatnika turističkog sektora je izrazito visok, a kod nekih hotelskih kompanija doseže i do 70 posto.

Hotelijeri snažno podržavaju sve napore hrvatske Vlade kako bi se povećala procijepljenost stanovništva. Pred nama su udarni turistički vikendi. U zemlji u prosjeku boravi više od 600 tisuća gostiju - što je više od 100 tisuća u odnosu na protekli tjedan.

Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac istaknula je Dubrovnik kao pozitivan primjer grada u kojem je procijepljeno čak 75 posto turističkih djelatnika.

– Ne trebamo gledati što drugi rade, ali trebamo vidjeti pozitivne primjere poput Malte, gdje je procijepljenost na oko 72 posto na njihovih pola milijuna stanovnika. To je turistička destinacija i dobar primjer, tako bi i mi trebali, rekla je ministrica Brnjac.

Rast broj Talijana na obali, veliki interes za Istru pred Ferragosto

Talijani su tijekom lipnja u Hrvatskoj zabilježili 34.247 dolazaka, uz više od 156 tisuća noćenja, što je šest posto više dolazaka i 22 posto više noćenja nego lani, u vrijeme kad su se obje zemlje oporavljale od prvog vala koronavirusa.

Za Talijane prava sezona počinje tek u kolovozu, kada počinje razdoblje Ferragosta u kojem većina populacije odlazi na godišnji odmor. Kakva su očekivanja od talijanskih turista otkrila je Viviana Vukelić, direktorica predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Italiji.

– Najveći se interes iskazuje za nautiku, kampove, zdravstveni turizam, otoke, ali i regije kao što su Istra, Kvarner, Zagreb i Dalmacija.

Kampovi u Hrvatskoj u srpnju već su gotovo popunjeni, a najave rezervacija za kolovoz i rujan sugeriraju da će ovaj oblik turističkog smještaja ove godine zabilježiti najbolju popunjenost.

Provjereno 120 tisuća COVID potvrda, bez maski na događaje uz EU COVID potvrdu

Nacionalni sustav za izdavanje EU digitalnih COVID potvrda radi bez poteškoća – na graničnim prijelazima provjereno je 120 tisuća potvrda iz 28 država, čime je potvrđena puna interoperabilnost sustava, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova.

Na nacionalnoj razini, prošli je tjedan donesena i odluka o nužnoj epidemiološkoj mjeri obveznog korištenja maski za lice ili medicinskih maski. Glavna novina je da se maske za lice ili medicinske maske ne moraju koristiti u slučajevima kada se na javnim događanjima ili okupljanjima, odnosno u određenom prostoru nalaze samo osobe koje posjeduju EU digitalnu COVID potvrdu. (ls)